Aktualności

14-04-2009

Pierwsza wspólnota

30 marca tego roku z zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej Wielkopolanka wyodrębniła się  pierwsza wspólnota mieszkaniowa. Decyzję o powo?łaniu wspólnoty podjęli  mieszkańcy budynku  przy ulicy Calliera 5, w którym jest 12 lokali. Punktem wyjścia do powołania wspólnoty było wyodrębnienie wszystkich lokali przy Calliera. Nowa wspólnota  powierzyła zarządzanie budynkiem SM Wielkopolanka.

W ramach całej Spółdzielni do tej pory wyodrębnionych zostało jedynie około 17 procent lokali. Dokonując wyodrębnienia właściciel lokalu przechodzi na tzw. pełną własność lokalu z udziałem w gruncie.

W zależności od lokalizacji występują znaczne różnice w ilości wyodrębnionych lokali, od prawie 80 procent w budynku przy ulicy Modrej 17, czy ponad 46 proc. przy ulicy Konfederackiej, do niespełna 3 procent przy Rocha czy niewiele ponad 1 procent na Osiedlu Na Murawie.

Tak znaczne różnice spowodowane są kilkoma czynnikami. Po pierwsze dokumenty konieczne do rozpoczęcia procedury wyodrębnienia lokali były przygotowywane dla poszczególnych lokalizacji w różnych terminach. Po drugie zawsze łatwiej wykonać takie zadanie tam, gdzie liczba lokali jest mniejsza. Zróżnicowanie wiąże się również z tym, że około połowa mieszkań SM Wielkopolanka jest wynajmowana, przez co czasem bardzo trudno jest przedstawicielom spółdzielni skontaktować się z właścicielami.

« powrót


Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".