Aktualności

10-05-2012

Sporne grunty - Umińskiego i Grunwaldzka.

Od prawie 5 lat toczy się proces sądowy dotyczący uregulowania stanu prawnego gruntów, na których położone są dwie lokalizacje SM Wielkopolanka przy ulicy Umińskiego i przy ulicy Grunwaldzkiej 165/173.

Przyczyną skomplikowanej sytuacji prawnej było zbudowanie budynków na gruntach należących do Miasta Poznania. Ponieważ Spółdzielnia nie mogła dojść z Miastem do porozumienia skierowała sprawę do sądu. Brak uregulowania sytuacji prawnej gruntu stanowi bowiem przeszkodę uniemożliwiającą ustanawianie odrębnej własności lokali na rzecz mieszkańców.

W toku procesu sądowego Spółdzielnia podjęła działania zmierzające do złagodzenia obciążeń finansowych, które związane będą z wykupem gruntu. Skutecznie zakwestionowana została opinia biegłego sądowego, który przeszacował wartość przedmiotowych działek. W efekcie Sąd powołał innego biegłego, który wartość spornego gruntu ustalił na poziomie niemal dwukrotnie niższym niż pierwszy biegły.

Według kalkulacji dokonanej przez drugiego biegłego koszt wykupu gruntu przypadający na lokalizacje przy Grunwaldzkiej wynosi około 31 zł na 1 m2 mieszkania, a na Umińskiego około 55 zł na 1 m2. Aby zmniejszyć dolegliwości związane z koniecznością wykupu gruntu SM Wielkopolanka złożyła przed Sądem rozstrzygającym tą sprawę wniosek o rozłożenie płatności na raty, uzasadniając go interesem mieszkańców. Liczymy, że Sąd uwzględni ten wniosek. W tym tygodniu do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Spółdzielnia wyśle pisma w tej sprawie.
 

« powrót


Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".